Toidupäästmisliikumise Tartu haru

Toidujagamine õhutab inimesi jagama ülejäänud toitu, mis muidu läheks prügikasti. Päästame-jagame toitu!

Korduma kippuvad küsimused

  • Tartu Toidujagamise eesmärk on vähendada raisku mineva toidu kogust, leides mahakantavale, kuid siiski veel söömiskõlblikule toidule tarbija. Seda tehes soovime vähendada meie ühiskonna ökoloogilist jalajälge.

    Uuring näitab, et Eestis tekib kokku umbes 167 000 tonni toidujäätmeid aastas. Poole sellest moodustab toidukadu ehk toit, mis on tarbimiseks veel kõlblik, kuid erinevatel põhjustel maha kantud. Tartu Toidujagamine annab oma panuse, et selline toit ei lõpetaks prügikastis ja jõuaks inimesteni, kes toitu vajavad või toidu päästmisse panustada soovivad. Tartu Toidujagamise kaudu saadud kõlbliku toidu söömine on igaühe heategu keskkonnahoiule.

  • Miks me oma tegevust toidu päästmiseks ja jagamiseks nimetame?

    Mõisted toidu päästmine ja jagamine on tõlge ingliskeelsetest sõnadest foodsaving ja foodsharing, mis tähistavad sarnaseid praktikaid ka mujal maailmas. Tunneme muret toidu raiskamise pärast ja oma tegevusega tahame tõsta ühiskonna teadlikkust sellest, et suur osa toidust, mis erinevatel põhjustel prügikasti visatakse, on veel täiesti söödav.

  • Toit on mõeldud kõigile soovijatele eeldusel, et igaüks võtab täpselt nii palju toitu, kui ta ära tarbida jõuab. Liialdada ei tasu, sest tihti ei säili toidujagamiskappi pandud toit enam kaua.

  • Toidujagamiskapist võetud toidu söömine on keskkonnateadlik tegu. Samuti on see ka raha säästmise võimalus. Kuna enamasti on toidujagamiskappi pandud toit selline, mis tuleb kiiresti ära süüa, on igaühe panus teretulnud.

  • Tartu Toidujagamise liikumine usub ja loodab, et iga inimene toob kappi selliseid toiduaineid, mida ta on nõus ka ise tarbima. Sealjuures eeldame, et sööja hindab toidu kõlblikkust vaadates, nuusutades ja maitstes ning vastutab ise tarbimise võimalike tagajärgede eest. Toidujagamise vabatahtlikud käivad küll punkte koristamas ja neis on kirjas ka kasutusreeglid, kuid loodame siiski, et iga toiduannetaja ja -tarbija käitub vastutustundlikult. Probleemide korral võib neist märku anda, kirjutades aadressil toidujagamine/at/protonmail.com.

  • Kust ja kuidas toit toidujagamiskappidesse tuleb?

    Toidujagamiskapp on kogukonna kapp. See tähendab, et igaüks on oodatud sinna panema ülejäävat söömiskõlblikku toitu, et vältida raiskamist. Tartu Toidujagamine teeb koostööd erinevate poodide, kohvikute, köökide ja ladudega ning meie vabatahtlikud toovad mahakantud toidu kappidesse enne, kui see prügikasti pannakse. Kuna viimasel ajal on ühiskonnas tõusnud huvi prügisukeldumise (ingl dumpster diving) vastu, siis võib meie punktidest leida ja inimeste söögilauale jõuda ka prügikastidest võetud söömiskõlblikku toitu. Ka mõned meie vabatahtlikud päästavad sel moel toitu.

  • Võimalusel eemalda palun ise kappi mitte kuuluvad tooted, roiskunud või juba tarbitud toit ja puhasta suurem mustus. Anna meile kindlasti ka Facebookis või aadressil toidujagamine/at/protonmail.com segadusest teada, et saaksime esimesel võimalusel punkti koristama minna.

  • Toidujagamispunkte ehitavad Tartu Toidujagamise vabatahtlikud. Kuna tegemist on vabatahtliku liikumisega, on kõigil headel inimestel samuti võimalik punktide ehitamises kaasa lüüa. Kui Sul on üleliigset materjali kapi ehitamiseks, siis võid sellest alati teada anda.

  • Toidujagamispunktid ei ole patenteeritud ja meie eesmärk on üheskoos toidu raiskamist vähendada. Seega, kui Sa tunned, et soovid omalt poolt kaasa aidata, siis ehita aga punkte nii palju, kui soovid. Kui Sul on kindel plaan oma kodukohas toidujagamispunkt avada, võta meiega julgesti ühendust. Anname meeleldi nõu, mida ja kuidas oleks mõistlik teha.

  • Kui palju tööd või panustamist eeldab Tartu Toidujagamise vabatahtlikuks olemine?

    Vabatahtlikuks olemine eeldab, et Sul on võimalik vähemalt ühel korral nädalas liikumise tegevustesse panustada. Meelepärased ülesanded saab vabatahtlik endale ise valida.

  • Vabatahtlike peamised ülesanded on toidujagamispunktide korrashoid, infotöö, koostööpartnerite leidmine, annetajatelt toidu kogumine ja punkti viimine, ehitus- ja parandustööd. Loomulikult võib ette tulla igasuguseid huvitavaid lisaülesandeid, milles on võimalik kaasa lüüa. Seega igale huvilisele leiab kindlasti mõne meelepärase tegevuse!

  • Kõige lihtsam viis toidu päästmiseks on aeg-ajalt vaadata üle oma kodused varud. Kas Sa jõuad kõik ise ära tarbida? Või ehk on Sul kappi seisma jäänud midagi, mida Sa ise üldse ei söö? Kõik üleliigse tarbimiskõlbliku toidu saad tuua toidujagamispunkti ja aitad seeläbi toidu päästmisele kaasa. Kui on aega ja tahet enam panustada, võid loomulikult hakata ka Tartu Toidujagamise vabatahtlikuks. Nii jõuab veel rohkem toitu soovijateni. Väga lihtne, aga samas tõhus toetus on Tartu Toidujagamise tegemistest ja avalikest toidujagamispunktidest oma sõpradele-tuttavatele rääkimine. Võib juhtuda, et mis Sinu jaoks on juba nii elementaarne teadmine, on teiste jaoks midagi täiesti uut ja huvitavat.

  • See on tegelikult üsna lihtne – tule vabatahtlikuks, toeta meie tegevust kinkekaarte või puhastusvahendeid annetades või vasta sotsiaalmeedias meie abipalvetele. Suureks abiks on ka, kui aitad meie toidujagamispunkte külastades neid korras hoida ja vajadusel puhastada või annad meile teada, kui näed probleeme.

  • Kuidas ma saan Tartu Toidujagamisele annetust teha?

    Tartu Toidujagamine raha annetusena vastu ei võta. Küll aga on võimalik meie tegevust toetada kinkekaartide ja puhandusvahenditega. Võtame suurima heameelega vastu kinkekaarte, mille eest on võimalik osta kütust, puhastusvahendeid ja printimise teenust. Nii sobivad kütuse eest tasumiseks hästi eri väärtusega Alexela, Neste, Circle K või Olerexi kinkekaardid. Puhandusvahendeid saame osta levinud jaeketi kauplustest. Printimisel oleks abiks Büroomaailma kinkekaardid, mida saab osta kauplusest kohapealt ja e-poest.